Chrobotanie, chrupanie pod pedałem podczas jazdy

Coś pod nogą chrupie bądź chroboczę podczas pedałowania. Występuje to na każdym przełożeniu i nie słychać żadnych dźwięków. Masz wrażenie, że w napęd zaraz się rozsypie.

Nic się nie martw! Jest to prawdopodobnie piasek, który znalazł się w ogniwach łańcucha. Najczęściej pojawia się po wycieczkach rowerowych, w górach czy miejscach piaszczystych.

Co musisz zrobić? Najprostsza i najszybsza metoda, to oczyścić łańcuch pod myjką wysokociśnieniową tzw. karcher. Trzeba ustawić rower pionowo. Z góry pod ciśnieniem umyć łańcuch w dolnej części obiegu, czyli tam gdzie porusza się w stronę tylnej przerzutki. Tak by strumień wody szedł w łańcuch a następnie na „ziemie” (beton, asfalt, płytki czy kratka odprowadzająca wodę), ewentualnie w opono czy obręcz koła.

Bardzo ważne! Podczas mycia karcherem łańcucha bądź roweru, trzeba uważać na miejsca w których znajdują się łożyska. Czyli piasta tylna (bębenek) i przednia, wkład supportu łączący ramienia korb, łożyska w sterach w główce sterowej ramy, jak i łożyska znajdujące się na wahaczu w zawieszeniu roweru. Dodatkowo nie wolno kierować strumienia wody, w kierunku uszczelek, gdzie lagi wchodzą do goleni w amortyzatorze oraz dumperze.

Inny sposób. Można wyposażyć się w narzędzia do czyszczenia łańcucha w rowerze. Na przykład zestaw jak na obrazku poniżej marki Park Tool, bądź podobny konkurencji. Te narzędzie jest fajne pod względem użyteczności jak i ochrony roweru. Dzięki, której można w łatwy i mało inwazyjny sposób oczyścić napęd roweru (łańcuch, kasetę bądź wolnobieg czy korbę)

Park Tool CG-2.2 zestaw do czyszczenia łańcucha
Park Tool CG-2.2 zestaw do czyszczenia łańcucha

Natomiast jeśli nie chcesz się bawić w czyszczenie łańcucha, udaj się do profesjonalnego serwisu rowerowego w Twojej okolicy. A tam zrobią to dobrze za Ciebie.

Po oczyszczeniu łańcucha należy go posmarować dostępnymi oliwkami do rowerów. Wystarczy jedna kropelka oliwki na każde ogniwo. Ja używam tych:

Oliwka Finish Line WET i DRY
Oliwka Finish Line WET i DRY

A jeśli to nie pomoże to najprawdopodobniej masz problem z łożyskami w pedał bądź w supporcie. W takim wypadku radzę udać się do najbliższego serwisu rowerowego.

Czy można zbagatelizować chrupanie? Tak, można. Po dłużej jeździe objawy chrobotania ustąpią. Piasek zostanie zmielony w ogniwach łańcucha. Oczywiście nie polecam takiego rozwiązania. Piasek, który tam jest działa jak papier ścierny na wszystkie elementy, przez co łańcuch szybko się zużywa a jak nie jest posmarowany to może nawet strzelić pod podczas jazdy.

 

Życzę powodzenia!

Krakowski Serwis Rowerowy – „Chrobotanie, chrupanie pod pedałem podczas jazdy”

Ten artykuł nie jest sponsorowany a autor nie czerpie 
żadnych korzyści majątkowych od producentów, którzy 
zostali wymienieni we wpisie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.