Jak przygotować oponę bezdętkową do roweru?

W tym wpisie przedstawię prosty i łatwy sposób montażu opony bezdętkowej. Za pomocą tego przepisu można zmontować koła górskie jak i szosowe.  

Do zmontowania kół na oponach bezdętkowych będą potrzebne części takie jak:

 • Koło z obręczą przystosowaną do opon bezdętkowych
 • Oponę bezdętkową, chociaż są też osoby, które zalewają zwykłe opony 🙂
 • Opaskę dedykowaną pod daną obręcz bądź taśmę uniwersalną
 • Wentylek
 • Mleczko

DSC_1104

A także:

 • Pompka stacjonarna, choć lepiej byłoby jakbyśmy mieli dostęp do kompresora np. na stacji benzynowej
 • Kombinerki
 • Szpikulec ewentualnie nie grubszy gwoźdź od wentylka
 • Łyżki do opon
 • Benzyna ekstrakcyjna, ewentualnie rozcieńczalnik
 • Strzykawka, najlepiej 20 ml lub 50 ml tak by końcówka strzykawki mieściła się do wentylka
 • Rękawiczki silikonowe
 • Czyściwo (jakieś szmaty) bądź papierowe ręczniki czy gąbeczka do naczyń

Krok 1

Na sam początek należy przygotować obręcz pod taśmę. Odtłuszczamy rawkę, czyli nasączamy szmatkę benzyną i dokładnie oczyszczamy ścianki wewnątrz obręczy na całej długości. Ważne jest to w przypadku kiedy koło było już używane.

Następnie zakładamy opaskę. Jeśli mamy dedykowaną pod obręcz to zaczynamy od miejsca w którym znajduje się otwór na wentyl. Najlepiej od razu założyć wentylek i lekko go dokręcić.

Natomiast jeśli mamy taśmę to powoli i dokładnie przyklejamy ją do wnętrza ob®ęczy. Wystarczy jedna warstwa a przy łączeniu, zostawiamy nakładkę na 5 do 10 centymetrów. Po naklejeniu taśmy, dokładnie na całej długości ją dociskamy palcami bądź łyżką przez szmatkę, chociaż tu trzeba bardzo uważać by nie uszkodzić taśmy.

Jak już mamy przyklejoną taśmę, zakładamy wentylek. Delikatnie przebijamy szpikulcem taśmę, zakładamy wentylek w obręcz i go dokręcamy nie za mocna i nie za lekko.

Krok 2

Zakładamy oponę. Zaczynamy od jednej ścianki, tak by wskoczyła na całej długości a następnie zabieramy się za drugą z tym że nie do końca. Drugą ściankę wkładamy tak by pozostał otwór na możliwość wlania mleczka. Tak ja to widać na filmie poniżej.

https://youtu.be/kBLJ2AHXrP0

Następnie wlewamy mleczko do opony i wkładamy oponę całkowicie do obręczy. Jeśli opona jest bardzo ciasna i nie chcę wskoczyć w obręcz, możemy jej pomóc za pomocą łyżki. Robimy to tak, że wsadzamy końcówkę łyżki pomiędzy ściankę opony a rant obręczy wyk®ęcamy w kierunku opony.

Jest też inny sposób wlania mleczka. Można założyć od razu obie ścianki opony i wlać mleczko przez wentyl za pomocą strzykawki.

Uwaga. Przed każdym użyciem mleczka, trzeba najpierw je wstrząsnąć przez jakieś pół minuty.

Krok 3

Mamy założoną oponę, mamy mleczko w oponie. Teraz należy je napompować, ale zanim to zrobimy musimy uszczelnić oponę. Wlewamy troszkę mleczka do jakiegoś pojemniczka lub miarki jeśli jest w zestawie. Następnie nasączamy jakąś szmatkę, gąbkę czy palucha w mleczku i rozcieramy płyn na oponie w miejscu, w którym będzie przylegać do obręczy.

Jak już mamy koło przygotowane. Podpinamy pompkę, najlepiej jakbyśmy mieli kompresor pod ręką. Jeśli nie, pompujemy pompką stacjonarną. Bardzo ważne aby opona dostała na samym początku bardzo duże ciśnienie, tak by od razu mogła siąść w rawce, by powietrze nie uciekało bokami.

Teraz sprawdzamy, czy opona siadła na całej długości. Patrzymy czy gdzieś nie uchodzi powietrze pod postacią bąbelków z mleczka. Jeśli coś takiego występuje nie mamy się czy martwić, jest to normalne. Bierzemy i kręcimy całą oponą tak by mleczko rozeszło się w każdym miejscu. W miejscach gdzie uchodzi powietrze przekręcamy koło by mleczko spłynęło w te miejsce i zaczynamy kołem potrząsać.

Jeśli wystąpi problem w którym:

Powietrze ucieka w okolicach wentylka. Można go dokręcić kombinerkami (oczywiście też z wyczuciem).

Opona pomimo tego, że pompujemy kompresorem nie chce wskoczyć na swoje miejsce, musimy wprowadzić powietrze przez wentyl bez zaworka.

Po za tym nie pamiętam o innych problemach występujących przy montażu bezdętek, ale jeśli byście mieli z czymś problem, śmiało piszcie w komentarzach.

Ważne. Co dwa, trzy miesiące trzeba sprawdzić czy koła posiadają jeszcze w środku mleczko. Najlepiej asekuracyjnie dolać 20/30 ml.

Na sam koniec chciałem przeprosić za brak zdjęć dotyczących kroków. Niestety w trakcie pisania tej instrukcji nie miałem wolnych kół do montażu opon bezdętkowych. Mam nadzieje, że po za instrukcją film ułatwi znaczniej montaż. W kole na filmie nie mogłem zacząć od początku, w środku obręczy znajdowała się delikatna opaska, która mogła by się uszkodzić jeśli spróbowałbym ją ściągnąć.

Życzę powodzenia i gumowych gwoździ! 

Krzysztof Prażmowski

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.