Jak zaplanować wycieczkę rowerową?

Dzień dobry 🙂

Dzisiejszy temat będzie dotyczył planowania wycieczki rowerowej. W paru zdaniach na przykładzie jednego wyjazdu, opiszę krok po kroku jak planujemy nasze wyjazdy.

Cel

Razem z Martynką, wymyśliliśmy że spakujemy plecaki, „wrzucimy” rowery do pociągu i pojedziemy na trzy dni w górki. Naszym celem będzie zwiedzenie rejonu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Transport

Cel już mamy. Teraz należy się zaopatrzyć w mapę, którą można dostać w księgarni lub sklepie rowerowym. Na niej sprawdzamy jak przebiega połączenie kolejowe. Wybieramy stację, od której dalszą część przygody będziemy kontynuował już rowerem 🙂  Fajnie, pociąg dojeżdża, tylko jak wygląda rozkład jazdy? W tym celu przechodzimy na stronie PKP, wpisuje datę oraz stację i sprawdzamy jak kursują pociągi w tamtejsze okolice.

Rozkład jazdy PKP-Weekend majowy
Rozkład jazdy PKP-Weekend majowy

Jak widać, połączenie jest z przesiadką, ale to nic nie szkodzi. Problem się rodzi u drugiego przewoźnika, u którego nie ma informacji o przewozie rowerów. W tym celu w warto przedzwonić i zapytać czy istnieje możliwość transportu bike’ów? Miła Pani z infolinii poinformowała, że we wszystkich składach Koleji Śląskich są na początku lub na końcu miejsca przeznaczone pod rowery 🙂

W innym przypadku, warto skorzystać z wyszukiwarki e-podróżnik lub przewoźników, którzy działają w danym regionie.

Trasa i zakwaterowanie

Nasz plan jest bardzo skromny, w dużym stopniu nastawiony na spontaniczność. Nie rezerwujemy noclegów ani nie planujemy trasy. Wszystko wyjdzie w „praniu” 🙂 Jedynie co zrobimy, to na mapie zaznaczymy miejsca, w których znajdują się chaty studenckie. W tym celu polecam stronkę Chatki Studenckie.

Natomiast w innym wypadku zaczynamy od ustalenia trasy. Tutaj polecam stronę Mapa-Turystyczna, są na niej wszystkie szlaki turystyczne w Polsce, wraz z czasami przejścia, kilometrażem czy przewyższeniami. Znajduje się również tam opcja zapisania trasy jak i jej wydrukowania, czy udostępnienia na portalach społecznościowych lub innych stronach.

Jak już mamy trasę wyznaczoną, patrzymy na mapę i sprawdzamy w jakich miejscach schroniska, pola kempingowe, prywatne kwatery itp. Następnie oddzwaniamy miejsca te, które nas interesują i pytamy jak wygląda sytuacja z noclegiem? Czy w tym terminie mają dużo wolnych miejsc? Jakie ceny i czy jest miejsce pod kluczem na nasze rowerki?

Jeśli planujemy nasze podróże w sezonie, to warto za w czasu zrobić rezerwację. Nieraz spotkałem się z miejscami, które trzy tygodnie przed wyjazdem miały wolne miejsca, a kilka dni później, jak już byłem zdecydowany, wszystkie łóżka były zarezerwowane.

Prognoza pogody

Choć jest wiele stron, które przedstawiają prognozy pogodowe, to i tak nie ma strony, która przedstawiłaby prognozy w stu procentach. Niestety pogody nie da się przewidzieć, chyba że do 7 godzin ale to nie zawsze. Moimi ulubionymi portalami pogodowymi są ICM z Uniwersytetu Warszawskiego jak i TVN Meteo, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

ICM Meteo Kraków
ICM Meteo Kraków
TVN Meteo Kraków
TVN Meteo Kraków

A zapomniałbym o jeszcze jednej stronie, która nazywa się Accu Weather. Ona swego czasu codziennie mnie informowała na telefonie warunkach panujących w moim mieście.

Accu Weather
Accu Weather

I to by było na tyle. Mam nadzieje, że w jakimś stopniu ułatwiłem planowanie. A jeśli macie jakieś pytania, „walcie” śmiało w komentarzach.

Życzę powodzenia!

Krzysztof Prażmowski

 

One Reply to “Jak zaplanować wycieczkę rowerową?”

  1. Dzięki za świetny poradnik. Z pewnością się mi przyda.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.