ASICS GEL PULSE 4 – test butów do biegania

W tym teście przedstawię wszystkie moje spostrzeżenia na temat butów do biegania Asics Gel Pulse 4. W paru słowach opiszę budowę, odczucia oraz wnioski.

Dawno nie było żadnych teścików ciuszków i sprzętu – czas to zmienić! Poniż postaram się opisać buty, w których biegam od czerwca 2013 roku. Sporo już czasu minęło i dobrze się na nim poznałem.

Buty asics 2 czerwca 2013
Zdjęcie archiwalne z 2 czerwca 2013 – nowe buty Asics Gel Pulse 4

Buty Asics Gel Pulse 1

Jak trafiły owe buciki w moje ręce, a raczej na moje nogi? 🙂

W 2013 roku po 5 latach biegania, w najprostszych butach biegowych z Decathlonu, przyszedł czas na zmianę obuwia. Te buty z Decathlonu były dobre, ale tylko do przebieżek 40 minutowych (przy masie 65kg) nie więcej! Nie wiedziałem wtedy jaką markę wybrać? Które technologię mogą się przyczynić do lepszego i bezpiecznego biegania? Buty z amortyzacją piankową, żelową czy inną?

Krzysiu biega 24 luty 2013
24 luty 2013 ostatnia zima w butach z Decathlonu

Pamiętam, że w owym czasie zagaiłem do chłopaka, który równie podobnie jak ja rozglądał się za butami w sklepie Adidasa (marną wtedy mieli kolekcję). Wypytałem go o jego doświadczenie, czy dużo biega? czy startuje w maratonach? On powiedział wtedy takie słowa:  jak kupować buty do biegania to tylko z żelową podeszwą. To jest najlepsza amortyzacja w butach do biegania. Na to chwile używają ją chyba tylko dwie marki: Nike i Asics. Poszedłem za radą i kilka dni później kupiłem buty Asics Gel Pulse 4.

Buty Asics Gel Pulse4
Sprawdzone w warunkach zimowych 🙂

Budowa i technologia Asics Gel Pulse 4

Jak widać mój model jest koloru niebiesko-pomarańczowego, który bardzo ładnie prezentuje się na ulicy. Opis tych bucików się przedstawia: „Uniwersalny, bardzo dobrze amortyzujący GEL-PULSE 4 z segmentu cushioning zapewnia doskonały komfort użytkowania. Ta edycja charakteryzuje się zaprojektowaną na nowo cholewą oraz bardzo gładkimi wykończeniami. System Rearfoot and Forefoot GEL Cushioning absorbuje wstrząsy powstałe przy lądowaniu stopy. Technologia sprzężona jest z oddziaływaniem materiału SpEVA w podeszwie środkowej, aby dostarczać ci doskonałych wrażeń biegowych. Trusstic System redukuje masę buta i zapewnia optymalną sztywność obuwia przy skrętach dla lepszej stabilizacji śródstopia. GEL-PULSE 4 to doskonałe obuwie na każdy trening dla biegaczy neutralnych.” ze strony sklepu DSO, a na tej stronie runexpert, w wersji fioletowej dla Pań.

Moje odczucia

Moje odczucia, kiedy myślę o tych bucikach, jest mi zawsze bardzo miło. Zawsze po założeniu i rozpoczęciu treningu, zapominam o nich. Nic nie gryzie, stopa nie lata, wszystko jest ok. Idzie trzeci rok kiedy w nich biegam i jak na ta chwilę, nie miałem jeszcze żadnej kontuzji. Najwięcej czasu spędzam w butach na przełomie jesień-zima-wiosna. Kiedy na rower jest już mniej czasu. Do wakacji 2015, moje treningi polegały na zwykłych przebieżkach po krakowskich osiedlach, o objętości 40/60 minut.  W poprzednim roku postanowiłem przebiec Cracovia Maraton (niecałe 42 km – masakra 🙂 ). Tak od września zacząłem ostro biegać, mniej więcej po 2/3 razy w tygodniu. Zima w tym roku okazała się bardzo łaskawa dzięki której mogłem utrzymać swój reżim treningowy. W zimie do temperatury zera, biegam w skarpetkach, które opisałem tutaj Kalenji Kiprun – test skarpetek z Decathlona. Owa konfiguracja bardzo dobrze się sprawdza w przedziale temperatur 30/0 z tymi Asicsami. Natomiast jak chodzi o temperaturę poniżej zera, to ubieram skarpetki do biegania z ociepleniem (niestety nie wiem jakiej firmy) i jest git 🙂

Buty Asics Gel Pulse5

Przebiegmyślę, że mają już koła 1000 km przebiegnięte.

Wentylacja – tutaj jak najbardziej sobie chwalę. Jak ma się odpowiednie skarpetki to stopa zawsze jest sucha po wyciągnięciu stopy z buta (oczywiście po za treningiem w deszczu). Nie ważne czy to jest 30 stopni w słońcu, czy 5 deszczu. Buty są dobrze wentylowane.

Sztywność buta – nie mam żadnych odczuć by noga mi chodziła na prawo, lewo. Wszystko jest ok!

Amortyzacja – od kiedy zacząłem biegać poprawnie, wszystkie dolegliwości ze stawami odeszły. Pamiętajcie to nie właściwa sylwetka (czyt. zła technika biegu), prowadzi do kontuzji.

Buty Asics Gel Pulse 3

Sznurówki – raz porządnie zasznurowane, nie rozwiązują się.

Waga – co prawda nie mam wagi, ale w porównaniu z poprzednimi butami z decathlonu wydają się dużo cięższe. Może przez ten patenty technologiczne zawarte w bucikach.

Któryś sprzedawca kiedyś mi mówił, że buty mają dobry wyrzut, co sprzyja większej prędkości.  W tych butach przez wagę wydaję mi się, że tu słabo jest z wyrzutem. Może on wtedy mówił o butach startowych, które są mega lekkie.

Wytrzymałość – jak chodzi o buta z wierzchu i od środku to się bardzo ładnie prezentuje po umyciu. Nie wyglądają na bardzo zużyte. Natomiast jak chodzi o podeszwę to już widać mocne zużycie. Podejrzewam, że głównym winowajcą są właśnie asfalt czy kostka chodnikowa.

Buty Asics Gel Pulse 2
Widać na pięcie, przy palcach i na śródstopiu przetarcia

Dziękuje za uwagę. Buty jak najbardziej godne polecenia dla osób, które już troszkę biegają i przymierzają się do pierwszych startów!

Moja prośba na sam koniec. Jeśli podoba Ci się to co robimy z Martynką, coś znajdujesz dla siebie. Napisz o tym w komentarzu albo zostaw lajka na Facebooku. Dzięki Tobie dotrzemy jeszcze dalej.

& Krzysztof Prażmowski

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.